AI: 5 knih o umělé inteligenci, které si musíte přečíst
Umělá inteligence (AI) je v poslední době velmi diskutované téma. Velkým trendem je ChatGPT, kdy jeho funkce zkouší čím dál tím více lidí. Je až neuvěřitelné, s jakou rychlostí, přesností a výsledky AI pracují. Racionálně uvažujícího člověka, tak okamžitě napadnou otázky typu, co všechno umělá inteligence dokáže? Nahradí nás jednou? Máme se bát o svoje zaměstnání? Na nejen tyto otázky jsme hledali odpověď. Přinášíme vám doporučení na knihy, které se problematice věnují a umožní nám tak lépe pochopit, co nás v budoucnu čeká a na co se připravit.
Daniel Susskind: Svět bez práce
Po staletí se lidé obávali, že nové technologie – od mechanického stavu po spalovací motor – nahradí lidskou práci a učiní nás nadbytečnými. A po staletí se tyto obavy ukázaly jako nemístné, protože nové technologie zvýšily naši produktivitu a vytvořily nová pracovní místa. V knize Svět bez práce, Susskind přesvědčivě tvrdí, že tato doba je skutečně jiná – že v nadcházejících desetiletích umělá inteligence připraví o práci široké části lidské populace.Co to bude znamenat pro společnost, protože stále více pracovních míst, která jsou základem naší ekonomiky, je automatizováno? Jaké kroky můžeme podniknout, abychom zmírnili nejhorší vedlejší účinky tohoto přechodu? A to nejhlubší: jak využijeme svůj čas, změříme své životy a najdeme smysl ve světě, ve kterém lidé již nepotřebují pracovat? Tyto otázky patří k nejdůležitějším v naší době. Neexistují jednoduché odpovědi. Ale tato kniha odvádí skvělou práci v rámování těchto problémů.
Cade Metz: Genius Makers
Genius Makers je strhující a zábavný příběh o tom, jak vznikla moderní oblast umělé inteligence. Kniha, inspirovaná stovkami exkluzivních rozhovorů, překypuje pestrými anekdotami a detaily ze zákulisí o zrodu hlubokého učení. Zaměřuje se především na postavy, které zahájily dnešní revoluci AI: Geoff Hinton, Demis Hassabis, Yann LeCun, Fei-Fei Li, Jeff Dean a další.Pro každého, kdo se zajímá o oblast umělé inteligence a její kořeny, je tato kniha nezbytnou četbou.
Hubert Dreyfus: Co počítače stále neumí
Tento klasický text, původně publikovaný v roce 1972 a poté aktualizovaný v roce 1992, na základě prvních principů tvrdí, že digitální počítače nemusí být nikdy schopny plně replikovat vyšší mentální funkce. Skeptický pohled knihy, promyšleně propojující filozofii, historii, psychologii a inženýrství, nelze snadno zavrhnout. Snad nejpozoruhodnější věcí na této knize je to, že ačkoli byla napsána před desítkami let, zůstává pozoruhodně aktuální dodnes. Vezměme si například její kritiku (toho, co nyní známe jako) učení pod dohledem: „Inteligence poskytuje skutečně osoba, která rozhoduje o tom, které případy jsou dobrými příklady. Z tohoto pohledu jsou neuronové sítě téměř stejně závislé na lidské inteligenci jako systémy GOFAI [stará dobrá umělá inteligence].‘‘
Briana Christiana: Problém zarovnání
Umělé inteligenci je svěřována stále větší odpovědnost za skutečný svět: v našich finančních systémech, nemocnicích, školách, domovech. Jak můžeme zajistit, aby úsudek a hodnoty těchto systémů byly v souladu s našimi vlastními, protože vyvíjíme stále složitější systémy umělé inteligence, jejichž rozhodování přímo nekontrolujeme a ani jim nerozumíme? Tato kniha poskytuje osvětlující zkoumání toho, co je v umělé inteligenci známé jako „problém zarovnání“, od jeho technických základů až po jeho filozofické důsledky. Obzvláště fascinující je diskuse v knize o inverzním posilování učení a příslib, který tento přístup nabízí pro budování systémů umělé inteligence, kterým můžeme věřit. Jak autorka poznamenává, problém se zarovnáním má skutečnou podobnost s rodičovstvím: „Příběh lidské civilizace byl vždy o tom, jak vštípit hodnoty podivným, mimozemským inteligencím na lidské úrovni, kteří po nás nevyhnutelně zdědí otěže společnosti – jmenovitě, naše děti.”
Kazuo Ishiguro: Klára a slunce
Klára a slunce, nejnovější román od nositele Nobelovy ceny Kazuo Ishiguro, je jediným beletristickým dílem na našem seznamu. Beletrie je někdy mocnějším médiem než literatura faktu, aby se vynořila a prozkoumala složité společenské problémy, včetně dezorientujících transformací způsobených novými technologiemi. Klára a Slunce je toho příkladem. Vztahy mezi uměle inteligentními postavami příběhu a lidskými postavami podněcují čtenáře, aby znovu přemýšleli o rodině, smrtelnosti a smyslu života. Scénáře a dilemata v tomto příběhu jsou fiktivní – ale během našich životů se mohou stát až příliš reálnými.